Środowisko geograficzne i społeczne, w którym funkcjonuje przedszkole
Kalinowice –wieś leżąca w południowo- wschodniej części Lubelszczyzny i środkowej powiatu zamojskiego . Należy do Gminy Zamość. Jest to wieś bardzo stara, pierwsze o niej zapiski pochodzą z 1434 roku. Z dokumentów wynika, że 1517 r. wieś została odkupiona od Jana Niemierzy-Ostrowskiego za 1000 florenów przez Mikołaja i Feliksę Zamoyskich dziadków Hetmana Jana Zamoyskiego , założyciela miasta Zamościa.
Od pewnego czasu zdecydowanie zmieniło się zagospodarowanie przestrzenne miejscowości. Można śmiało powiedzieć, iż wieś zmieniła się w podmiejskie osiedle. Teren „młodnieje”, pojawiają się nowi mieszkańcy, z których większość pracuje w Zamościu, bądź prowadzi własną działalność gospodarczą. Tylko starsi mieszkańcy i to już nie liczni utrzymują się prowadząc indywidualne gospodarstwa rolne.
Nasze przedszkole zostało utworzone 1975 roku. Do 2002r. mieściło się w budynku adaptowanym po byłej Gromadzkiej Radzie Narodowej. Rok szkolny 2002/2003 przedszkole rozpoczęło swą działalność w nowym budynku wraz ze szkołą podstawową pod wspólną nazwą – Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach.
Przedszkole posiada 6 sal dydaktycznych bogato wyposażanych w meble i pomoce dydaktyczne, hol , szatnie, plac zabaw oraz pomieszczenia wspólne ze szkołą : stołówkę, świetlicę gabinet pomocy medycznej, bibliotekę, salę gimnastyczną.
Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku 3 – 6 lat. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach: 6.30 – 16.30.
Kadra pedagogiczna posiada kwalifikacje niezbędne do pracy na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego oraz dodatkowe kwalifikacje w zakresie edukacji wczesnoszkolnej. Praca wychowawczo-dydaktyczna planowana jest zgodnie z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego (zał. nr 1 do rozporządzenia MEN z 23 grudnia 2008 r.). Wieloletnie doświadczenia, osiągane sukcesy, zmotywowały nas
do rozpropagowania idei ekologii, zdrowego stylu życia i radości z odkrywania świata przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
Wobec dzieci i rodziców pełnimy rolę wspomagającą i integrującą społeczność lokalną.
W realizację naszej misji zaangażowany jest cały personel pedagogiczny, administracyjno – obsługowy, jak również rodzice, a efektem naszej wspólnej pracy jest przedszkole, w którym dzieci czują się ważne, bezpieczne i akceptowane.
Grupy posiadają swoje nazwy, które związane są ze środowiskiem przyrodniczym naszego kraju:
Grupa „Misie”(3 -latki)
Nauczyciele pracujący w grupie:
Mirosława Mierzwa, Magdalena Suszyna, Ewa Jagielska, Sylwia Kozak, Ks. Krzysztof Hawro
Grupa „Jeżyki” (3-4 latki)
Nauczyciele pracujący w grupie:
Magdalena Nowosad, Magdalena Suszyna, Ewa Jagielska, Sylwia Kozak, Ks. Krzysztof Hawro
Grupa „Wiewiórki”(4 – latki)
Nauczyciele pracujący w grupie:
Beata Pintal,Agnieszka Mielnicka, Sylwia Kozak, Ewa Jagielska, Ks. Krzysztof Hawro
Grupa „Zajączki” (5 – latki)
Nauczyciele pracujący w grupie:
Anna Pieczykolan, Agnieszka Sochan , Ewa Jagielska, Sylwia Kozak, Ks. Krzysztof Hawro
Grupa „Biedronki” (5-6 -latki)
Nauczyciele pracujący w grupie:
Marzena Gontarz,Małgorzata Słotwińska, Ewa Jagielska,Sylwia Kozak, Ks. Krzysztof Hawro
Grupa „Motylki” (5-6 -latki)
Nauczyciele pracujący w grupie:
Anna Kazańska, Agnieszka Sochan, Ewa Jagielska, Sylwia Kozak, Ks. Krzysztof Hawro
Grupa „Żabki”(6-latki)
Nauczyciele pracujący w grupie:
Monika Parol, Teresa Zabawska, Agata Teterycz, Ewa Jagielska, Sylwia Kozak, Ks. Krzysztof Hawro